Gå til sidens indhold

Højesteret

24 mar. 2025

Højesteret

Om varetægtsfængsling med henblik på udsendelse og om dørlukning

Betingelserne for varetægtsfængsling med henblik på at sikre udsendelse var opfyldt, og retsmøder herom skulle behandles for dobbeltlukkede døre

Sag 111/2023 og 16/2024

Kendelse afsagt den 21. marts 2025

Anklagemyndigheden
mod


Da T indrejste i Danmark i december 2022, foreviste hun en anden persons ægte pas. Som følge heraf blev hun anholdt og dagen efter fremstillet i grundlovsforhør, hvor hun blev idømt 10 dages fængsel og udvist af Danmark med et indrejseforbud i 6 år. Under retsmødet søgte hun om asyl i Danmark. I forbindelse med domsafsigelsen blev hun varetægtsfængslet.

I september 2023 meddelte Flygtningenævnet T endeligt afslag på asyl. Den 17. oktober 2023 blev hun i byretten fortsat varetægtsfængslet i fire uger med henblik på at sikre hendes tilstedeværelse under sagen og under eventuel appel, indtil hun kunne udsendes. 

Retsmødet om varetægtsfængsling blev holdt for åbne døre. Byretten fandt således, at der ikke under hensyn til statens forhold til fremmede magter var grundlag for at holde retsmødet om varetægtsfængsling for lukkede døre eller lade forhandlingen om, hvorvidt dørene skulle lukkes, ske for lukkede døre.

Landsretten fandt ved kendelse af 10. november 2023, at forhandlingen om, hvorvidt dørene skulle lukkes under retsmødet, burde være sket for lukkede døre, og at retsmødet om varetægtsfængsling også burde være holdt for lukkede døre. Landsretten tiltrådte, at T skulle være fortsat varetægtsfængslet. Varetægtsfængslingen blev efterfølgende opretholdt ad flere omgange.

Sagen for Højesteret angik, om afgørelser om fortsat varetægtsfængsling af T var berettigede, og om der var grundlag for dobbeltlukkede døre under hensyn til statens forhold til fremmede magter.

Højesteret tiltrådte efter en samlet vurdering, at betingelserne for fortsat varetægtsfængsling var opfyldt. Højesteret lagde i den forbindelse vægt på bl.a., at T ikke havde ønsket at medvirke til udsendelsen, og at der var reel udsigt til at udsende inden for rimelig tid.

Højesteret tiltrådte desuden, at hensynet til fremmede magter krævede, at forhandlingen om dørlukning skulle foregå for lukkede døre, og at retsmøderne om varetægtsfængsling skulle foregå for lukkede døre.

Læs Højesterets afgørelse i Sag 111/2023 og 16/2024 (pdf)